Rodzaje poliwęglanu

Poliwęglan jest to materiał budowlany o bardzo dobrych właściwościach. Jest odporny na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne, np. zbicie. Warto dodać jednocześnie, że można go używać jako zamiennik szkła - poliwęglan lity.

 
poliwęglan


Poliwęglan możemy podzielić na poliwęglan lity oraz poliwęglan komorowy. O ile jest to w zasadzie ten sam materiał, to już jego struktura oraz zastosowania są odmienne. Już sama nazwa wskazuje, że poliwęglan lity charakteryzuje się zwartą budową, z wyglądu przypominającą szkło. Jest on jednak lekki, dwukrotnie lżejszy od tradycyjnego szkła. Minimalnie ustępuje dla szkła w przezroczystości, jest to ok 92% w przypadku płyt o grubości 3 mm. Poliwęglan lity ma jednak zdecydowaną przewagę w bardzo istotnym aspekcie. Jest on 25-krotnie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne niż szkło, dzięki czemu jest stosowany w wielu miejscach, gdzie szklane elementy zawodzą.
Poliwęglan lity występuje także w wielu różnych odmianach, w zależności od miejsca użycia i aktualnych potrzeb. Może być antyodblaskowy, posiadać podwyższoną ognioodporność lub twardość, a także posiadać dopuszczenie do kontaktu z żywnością.