Czym są poliwęglany?

Poliwęglany to estry kwasu węglowego. Są to termoplastyczne tworzywa sztuczne, które posiadają bardzo dobre właściwości mechaniczne. Są przezroczyste. Tak naprawdę poliwęglan można porównać do pleksiglasu. Jednak opisywane tu tworzyło jest dużo bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym. Jest również droższe. Odporność na ścieranie i jego trwałość jest zbliżona do aluminium.

Sprzedaż poliwęglanu odbywa się na szeroką skalę. Nabywają go wszystkie osoby, które potrzebują przezroczystego tworzywa o bardzo dobrych parametrach mechanicznych. Najczęściej wykorzystywane są jako forma uodparniania szklanego szkła na stłuczenia. Jednym z rodzajów poliwęglanu jest poliwęglan lity. Właśnie z tego rodzaju wykonuje się różne zabezpieczenia do szkieł, jak i samo szkło. Szkło może być dzięki temu odporne nawet na kule z broni palnej. Jak widać więc, taki materiał jest naprawdę wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. Szyby z czystego poliwęglanu montuje się w samolotach, szybach hełmów astronautów, a także w kaskach kierowców Formuły 1. Poliwęglany wykorzystywane były również przy produkcji szklanych butelek jednorazowych. Ze względów ekonomicznych wycofano się jednak z tego zastosowania. Nadal jednak poliwęglany wykorzystywane są do produkcji butelek dla niemowląt, a także do produkcji płyt CD i nośników informacji.

Szkło, które wykonane jest z takiego poliwęglanu jest odporne na wysokie temperatury. Łatwo można formować je na zimno, jak i na gorąco. Ponadto, dostępnych jest wiele odmian struktury powierzchni. Można więc dobrać rodzaj dostosowany do potrzeb i danego produkty, który chcemy z takiego materiału wykonać.
Jest jeszcze jeden rodzaj poliwęglanu. Jest nim poliwęglan komorowy. Wykorzystywany jest na szeroką skalę do zadaszeń obiektów sportowych, w ogrodach zimowych, a także do budowy wiat, świetlików dachowych. Stosuje się go również do wypełniania przy montażu okien i drzwi. Odznacza się wysoką trwałością, sztywnością i niską wagą. Znajduje on również zastosowanie w nowoczesnych instalacjach zewnętrznych i wewnętrznych.